10 października 2016

Episode 194: Karolina Dziś Serwuje - Gołąbki z czerwonej kapusty z sosem pieczarkowym

Gołąbki z czerwonej kapusty z sosem pieczarkowym

Gołąbki z czerwonej kapusty to moje autorskie danie. Muszę przyznać, że jestem z niego wyjątkowo zadowolona, bo choć przygotowania pochłaniają dużo czasu, to efekt jest zdecydowanie wart tego 'poświęcenia' :) Wymyśliłam ten przepis już kilka lat temu, ale w moim przekonaniu wymagał on dopracowania. Teraz, kiedy jestem już pewna, że wszystko jest jak trzeba, mogę go Wam zaprezentować. Mam nadzieję, że zwłaszcza teraz, w sezonie jesiennym, to pyszne, sycące i mocno grzybowe danie, zaspokoi Wasze apetyty. Dodatkowo, wspomnę tylko, że wbrew pozorom, przepis jest mocno dietetyczny i zdrowy, a użyte w nim tłuszcze są właściwie niezbędne, bo to własnie w nich rozpuszczają się witaminy. Nie bójmy się dobrej jakości tłuszczy, raczej bójmy się chemii w jedzeniu, która bardzo źle wpływa na nasze samopoczucie i na nasze figury...



Składniki:

- kapusta czerwona - 2 szt.
- mięso z udek kurczaka bez kości - 1 kg
- cebula - 1 szt.
- kasza pęczak - 1/2 szkl.
- białko jaj - z 2 szt.
- sól, pieprz
- bulion grzybowy - 2 l
- pietruszka lub koperek - do dekoracji

SOS

- pieczarki - 1 kg
- cebula - 1 szt. (średnia)
- masło - 1 łyżka
- śmietana 18% - 400 g (duży kubek)
- bulion grzybowy - 1 chochla
- rozmaryn świeży - 1 gałązka
- biały pieprz - do smaku
- majeranek suszony - 1 łyżka
- sól - do smaku

Sposób przygotowania:

Kapusty najlepiej przygotować sobie dzień wcześniej. Musimy parzyć je w zagotowanej wodzie przynajmniej przez godzinę. Następnie oddzielamy największe liście. W momencie, kiedy liście są już nie do oddzielenia lub są zbyt twarde, zostawiamy tę główkę i to samo robimy z następną. Pozostałe kapusty można potem użyć do zrobienia surówki do obiadu. Wybrane liście ponownie parzymy, przez 30 min. Następnie odcedzamy je i studzimy. Potem ostrym nożykiem odcinamy twarde grzbiety. Przygotowane zostawiamy na noc w lodówce.
Następnego dnia zajmujemy się farszem. Mięso z kurczaka mielimy, dodajemy startą na drobnych oczkach cebulę, wsypujemy kaszę pęczak, dodajemy płaską łyżeczkę soli oraz pół łyżeczki pieprzu. Łączymy wszystko za pomocą białek.
Na każdy liść kapusty nakładamy łyżkę farszu i zawijamy tak, jak tradycyjne gołąbki, bez użycia wykałaczek. Dzięki temu, że liście były przygotowane dzień wcześniej są miękkie, łatwo się zawijają, ale jednocześnie nie rozpadają się, co jest zasługą użycia czerwonej kapusty, która jest zwyczajnie twardsza od innych. Nasze gołąbki układamy ścisło w wysokim garnku. Całość zalewamy bulionem grzybowym. Bulion można przygotować bardzo łatwo samemu, wystarczy do zwykłego rosołu dodać suszone leśne grzyby i pogotować ok. 30 min. Do wywaru z gołąbkami dorzucamy jeszcze kilka suszonych grzybów. Gotujemy na wolnym ogniu przez 1 godzinę.
W tym czasie przygotowujemy sos. Umyte pieczarki kroimy w plasterki. Polecam do tego użyć specjalnej tarki bądź urządzenia z odpowiednią końcówką, przyspieszy to znacznie naszą pracę.
Na patelni rozpuszczamy masło, wrzucamy drobno pokrojoną cebulę, czekamy aż się zeszkli. Następnie dodajemy pieczarki. Solimy je i pieprzymy od razu. Dzięki temu, szybciej zmiękną i puszczą soki. Dodajemy gałązkę  rozmarynu oraz posypujemy całość majerankiem. Dodajemy jedną chochlę bulionu grzybowego i dusimy na patelni przez 15 min. Po tym czasie wlewamy śmietanę, mieszamy i pozwalamy odparować nadmiar płynów, żeby sos zgęstniał. Próbujemy czy jest dobrze doprawiony, jeśli nie dodajemy więcej przypraw.
Gotowe gołąbki wyjmujemy z zalewy, układamy na półmisku. Na talerz nakładamy porcję, polewamy obficie sosem i dekorujemy koperkiem lub pietruszką. Jeżeli gołąbki zostaną nam na drugi dzień lub dłużej, przechowujemy je w lodówce, a podgrzewamy w piekarniku.
© All rights reserved