15 października 2012

Episode 31: Karolina Dziś Serwuje - Sernik z białą czekoladą

Sernik z białą czekoladą

Jest to jedno z moich ulubionych ciast i jedno z pierwszych, które zdecydowałam się upiec :) Chyba każdy w Polsce ma swój ulubiony sernik ;) To wręcz nasze narodowe ciasto, chociaż historia serników sięga czasów starożytnych, kiedy to grecki filozof Aegimus napisał książkę poświęconą sztuce wypieku tego ciasta (była to jedna z pierwszych kulinarnych książek świata). Ówczesny sernik stanowił rarytas i karmiono nim olimpijczyków, którzy zwyciężali w igrzyskach. Przygotowanie akurat tego sernika zabiera trochę czasu i jeżeli chcecie go podać, to najlepiej upiec go dzień wcześniej tak, żeby postał w lodówce i stwardniał.




Składniki:

SPÓD DO CIASTA:

- masło powyżej 82% - ok. 100 g
- opakowanie maślanych herbatników - 250 g

MASA SEROWA:

- ser twarogowy aksamitny - 1 kg
- czekolada biała - 3 tabliczki (polecam białą czekoladę E.Wedel)
- jaja - 4 sztuki
- mąka ziemniaczana - 1 łyżka
- cukier puder - 1 łyżka
- ekstrakt waniliowy - 1 łyżeczka

Sposób przygotowania:

Zaczynamy od przygotowania spodu. Herbatniki przekładamy do malaksera i mielimy z pół twardym masłem. W momencie, kiedy zaczną przypominać mokry piasek, są gotowe.

Takim ciastem wypełniamy spód formy do pieczenia. Formę wykładamy papierem do pieczenia. Polecam użycie okrągłej, wtedy ciasto ładnie się prezentuje, ale nie jest to obowiązkowe. Okrągła forma powinna mieć średnicę ok. 23 cm.

Teraz przygotowujemy masę. Do miski wykładamy ser, dodajemy cukier puder, mąkę i ekstrakt waniliowy i zaczynamy miksowanie. Potem dodajemy po jednym jajku. Kolejne jajko wlewamy, kiedy to wcześniejsze połączy się dokładnie z twarogiem.

W między czasie rozpuszczamy czekoladę. Ja użyłam czekolad Wedla w próżniowych opakowaniach, ponieważ oprócz świetnego smaku można je po prostu zalać wrzątkiem i rozpuścić jeszcze w opakowaniu, a potem wycisnąć jak z tubki. Te w sreberkach trzeba rozpuszczać bez opakowania w misce w kąpieli wodnej.

Lekko ostudzoną, ale ciągle płynną czekoladę dodajemy do masy. Miksujemy ciasto aż będzie aksamitne i wszystkie składniki się połączą. Takie ciasto przelewamy do formy.

Aby sernik się nie przypalił i był delikatny pieczemy go w wodzie. W tym celu napełniamy naczynie żaroodporne wodą i wstawiamy do niego formę z ciastem. Musi być zanurzona do połowy.
Pieczemy w 150°C, na środkowej półce, przez ok. godzinę. Skórka upieczonego sernika powinna być złotobrązowa, a ciasto spójne i wyrośnięte.

Sernik pozostawiamy w piekarniku do wystygnięcia i opadnięcia. Następnie przekładamy go na całą noc do lodówki. Sernik jest gotowy do jedzenia już po wystygnięciu.
© All rights reserved