7 czerwca 2016

Episode 181: Karolina Dziś Serwuje - Dorsz w szynce długodojrzewającej z dodatkami

Dorsz w szynce długodojrzewającej
serwowany z grzybowym ryżem oraz surówką z białej rzodkwi

Dorsz to bardzo popularna ryba w Polsce, zwłaszcza nad naszym morzem, gdzie przeważnie jest serwowana w panierce i z frytkami. Oczywiście ja też bardzo lubię tę wersję i nie potrafię jej sobie odmówić zawsze, kiedy zawędruje nad Bałtyk :) Możemy jednak serwować dorsza na różne sposoby, a jeden z nich zaproponuję Wam już dzisiaj. Jest to też dobry trik na przekonanie do ryb kogoś, kto za nimi nie przepada. Nie zapominajmy też, że dorsz jest bardzo zdrowy i ma chude białe mięso, które polecane jest osobom na diecie. Jako dodatki do tego dania podałam ryż o grzybowym aromacie oraz białą rzodkiew. W tym przepisie połączyłam ze sobą trzy kuchnie: polską, śródziemnomorską oraz
azjatycką. Ciekawe czy zgadniecie, które elementy należą do danej kuchni ;)



Składniki:

- dorsz atlantycki świeży - 2 płaty (lub gotowe filety)
- szynka długodojrzewająca w plastrach - ok. 100 g (np. prosciutto, szwarcwaldzka)
- musztarda francuska - 1 słoiczek
- sól, pieprz
- olej rzepakowy - do smażenia
- ryż biały długoziarnisty - 200 g
- biała rzodkiew - 1 szt.
- jogurt naturalny - 1 op.
- koperek świeży - 1/2 pęczka
- wywar grzybowy - 1 szkl.
- rozmaryn - 2 gałązki

Sposób przygotowania:

Jeżeli kupicie gotowe filety, bardzo ułatwi Wam to pracę. Jeśli jednak nie, to zaczynamy od pozbawienia ryby skóry (robimy to ostrym cienkim nożem, od ogona), a także musimy powyciągać wszystkie ości tak, żeby nikt się nie udławił. Do tej czynności polecam użycia pęsety. Rybę dzielimy na w miarę równe kawałki, w moim przypadku było to 6. Każdy filecik opruszamy solą morską i świeżo mielonym pieprzem. Układamy rybę na plastrze szynki, smarujemy ją z jednej strony musztardą francuską i zawijamy. W przypadku większych kawałków, używamy dwóch plastrów. Powstają nam zgrabne paczuszki, które będzie można łatwo usmażyć, bez ryzyka, że ryba się rozpadnie.
Zanim jednak usmażymy rybę, przygotowujemy dodatki. Zaczynamy od ryżu. Zależało mi, aby ten ryż nie był zwyczajny, dlatego wpadłam na pomysł stworzenia grzybowego aromatu. Zrobiłam to za pomocą grzybowego bulionu, który bardzo łatwo można przygotować wcześniej. Wystarczy do zwykłego rosołu dodać suszone grzyby i podgotować razem. Ryż gotujemy według wskazań na opakowaniu, ale do wody, oprócz soli, wlewamy szklankę wywaru oraz wrzucamy dwie gałązki rozmarynu. Ryż po ugotowaniu powinien być sypki.
Białą rzodkiew kroimy w plastry, mieszamy z jogurtem naturalny, doprawiamy solą i pieprzem, a na koniec dodajemy posiekany koperek. Jest to sposób na rzodkiew, który przyszedł mi do głowy wraz ze wspomnieniem z dzieciństwa, kiedy to jadało się rzodkiewki w śmietanie.
Na patelni rozgrzewamy olej, wystarczy 2, 3 łyżki. Smażymy nasze filety po 2 minuty z każdej strony. Szynka powinna być lekko chrupka i ładnie zarumieniona.
Rybę serwujemy na naszym grzybowym ryżu razem z surówką z białej rzodkwi.
© All rights reserved