8 stycznia 2016

Episode 160: Karolina Dziś Serwuje - Pierogi Ruskie

Pierogi Ruskie

Po ostatnich eksperymentach w kuchni, myślę, że warto, chociaż na chwilę, wrócić do tradycji. Kto z nas, Polaków, nie lubi pierogów? A już ruskie, są wyjątkowo popularne :) Pierogi ruskie wywodzą się z dawnej Rusi Czerwonej, stąd ich nazwa. Są znane w Polsce, ale też na Ukrainie. Nie pochodzą z Rosji, choć wielu osobom tak się właśnie wydaje. Przepis na te pierogi nie zmienia się od wieków i ja również nie zamierzam go w żaden sposób modyfikować. Pewnych potraw, nie należy po prostu 'udziwniać' ;) Zapraszam!



Składniki:

CIASTO

- mąka pszenna - 3 szkl. (polecam tortową lub przeznaczoną do lepienia pierogów)
- sól - 1/2 łyżki
- gorąca woda - 1 szkl.

FARSZ

- ser twarogowy półtłusty - 500 g
- ziemniaki - 500 g
- cebula - 1 szt. (1 duża sztuka lub dwie mniejsze)
- masło - 2 łyżki
- sól, pieprz

OKRASA

- boczek surowy w kawałku - 500 g

Sposób przygotowania:

Ziemniaki obieramy i gotujemy w osolonej wodzie (jak na obiad, do miękkości). Zdejmujemy je z ognia, odcedzamy i ubijamy tłuczkiem. Zostawiamy je w spokoju, do ostygnięcia. Do przygotowania farszu przyda nam się praska do ziemniaków, ewentualnie maszynka do mielenia. Za pomocą jednego z tych przyrządów, mielimy ser biały oraz ziemniaki. Robimy to dwukrotnie. Cebulę siekamy drobno i podsmażamy na maśle. Mieszamy razem ser, ziemniaki i cebulkę (cebulę dodajemy razem z tłuszczykiem z patelni). Doprawiamy solą i pieprzem, do smaku. Ja osobiście, używam sporej ilości świeżo mielonego pieprzu. Farsz odstawiamy i zabieramy się za ciasto na pierogi.
Na stolnicy lub w dużej misce, mieszamy przesianą wcześniej mąkę z solą. Wlewamy gorącą wodę i mieszamy z początku widelcem, a następnie zaczynamy już ugniatać ciasto dłońmi. Ciasto powinno być miękkie i sprężyste, a jest gotowe, kiedy nie lepi się już do rąk. Dzielimy je na części, które wałkujemy bardzo cienko, ale nie na tyle, żeby zaczęło prześwitywać (2 lub 3 mm). Za pomocą szklanki lub specjalnego krążka, wycinamy kółka z ciasta. Do każdego kółka wkładamy łyżeczkę farszu. Może być odrobinę więcej, jeśli robicie większe pierogi.  Zawijamy pieróg i zlepiamy jego brzegi.
Pierogi gotujemy w dobrze osolonej wrzącej wodzie. Kiedy wypłyną na powierzchnię, dajemy im jeszcze chwilę i wyciągamy z wody. Czasami do wody dodaję też trochę oleju, aby mieć pewność, że pierogi się nie zlepią, kiedy je już wyłowię.
Do pierogów ruskich najbardziej lubię okrasę z boczku. Nie jest to obowiązkowe, ale uważam, że taki duet dobrze się sprawdza. Okrasę przygotowuje się bardzo łatwo. Boczek kroimy kostkę i wrzucamy na dobrze rozgrzaną patelnię. Pozwalamy, aby cały tłuszcz się z niego wytopił, a z mięsa zrobiły się skwarki. Tak przygotowaną okrasą polewamy nasze pierogi i serwujemy.
© All rights reserved