8 sierpnia 2016

Episode 189: Karolina Dziś Serwuje - Bezmięsny bigos

Bezmięsny bigos

W tym daniu mięso jest zastąpione soczewicą, która, jak wszystkie warzywa strączkowe, ma bardzo dużo białka. Zawiera też obniżający ciśnienie potas i kwas foliowy. Pomysł na ten 'odchudzony' bigos znalazłam niedawno i od razu wiedziałam, że go wypróbuję. W żadnym wypadku nie brakowało mi w nim mięsa, bo jest po prostu pyszny :) Oczywiście nie mam zamiaru skreślić naszego pysznego polskiego bigosu (najlepszy od mamy, jak zawsze), ale jeśli najdzie Was ochota na niego poza świętami, myślę, że mój bigos light świetnie go zastąpi.



Składniki:

- kapusta kiszona - 1 kg
- kapusta pekińska - 1 kg
- marchew - 2 szt.
- soczewica w puszce gotowana na parze (np. Bonduelle) - 1 op. 424 ml
- cebula - 1 duża szt.
- czosnek - 2 ząbki
- suszone śliwki - 2 garści
- suszone jabłka - 2 garści
- suszone podgrzybki - ok. 50 g (mogą to być też inne grzyby)
- olej rzepakowy - 2 łyżki
- ziele angielskie - 5 ziaren
- jałowiec - 4 ziarna
- liście laurowe - 3 szt.
- majeranek - 1 łyżeczka
- cząber - 1/2 łyżeczki
- kminek cały - 1/2 łyżeczki
- sól, pieprz - do smaku
- natka pietruszki - do dekoracji

Sposób przygotowania:

Ja lubię kiedy mój bigos jest kwaśny, dlatego nie zawracam sobie głowy płukaniem kapusty kiszonej. Siekamy ją delikatnie i odstawiamy. Kapustę pekińską pozbawiamy zewnętrznych liści i szatkujemy. Kroimy na pół, a każdą połówkę siekamy w wąskie paski. Marchew trzemy na tarce o grubych oczkach. Grzyby zalewamy wrzątkiem i moczymy aż zmiękną. To wcale nie trwa kilka godzin, jak często jest podawane w różnych przepisach. Wszystko zależy od ilości i rodzaju grzybów, ale zazwyczaj wystarczy nawet 15 minut. Jabłka kruszymy, śliwki kroimy w kostkę.

W garnku rozgrzewamy olej rzepakowy, dodajemy drobno posiekane ząbki czosnku i piórka z cebuli. Jeżeli nie chcecie mocno wyczuwalnej cebuli, posiekajcie ją nie w piórka i w drobniutką kostkę. Całość podsmażamy do momentu, kiedy cebula się zeszkli. Następnie dodajemy kapustę i zalewamy 1 l przegotowanej wody.

Dodajemy przyprawy: ziele angielskie, owoce jałowca, majeranek, kminek, cząber. Sól i pieprz zostawiamy na koniec.

Kiszoną kapustę dusimy przez 10 min., potem dodajemy kapustę pekińską, marchew, odcedzone i pokrojone suszone grzyby, suszone owoce i soczewicę. Można oczywiście użyć soczewicy sypkiej, trzeba ją jednak wcześniej ugotować, a przy tylu składnikach zalecałabym nie dokładanie sobie dodatkowej pracy ;)

Bigos dusimy przez ok. 30 min., często mieszając. Jeżeli uznacie, że jest za mało wody, dolejcie jej więcej. Najważniejsze, żeby nic się nam nie przypaliło. Kiedy wszystkie składniki zmiękną, próbujemy naszego dania i doprawiamy solą i pieprzem. Ja dodałam dużo świeżo mielonego pieprzu, ale mniej soli.

Dusimy kolejne 30 min. i zestawiamy z ognia. Raz jeszcze próbujemy, jeśli jest taka potrzeba ponownie doprawiamy i możemy serwować. Z podanych porcji wychodzi nam spory garnek bigosu. Jeżeli nie jesteście w stanie zjeść wszystkiego w ciągu tygodnia, polecam zawekowanie kapusty. Danie dekorujemy natką pietruszki.
© All rights reserved