10 lipca 2017

Episode 213: Karolina Dziś Serwuje - Orkiszowe sucharki i domowy sos aioli

Orkiszowe sucharki i domowy sos aioli

Jedną z moich ulubionych grzesznych przekąsek były tzw. 'bake rolls', czyli suszone krążki z pieczywa o różnych smakach, które można jeść same lub z sosem. Zawsze podawałam je z domowej roboty sosem aioli i takie właśnie sucharki z pysznym sosem, to była po prostu rewelacja ;) Ale nie ma się co oszukiwać, kupne bake rolls mają niestety bardzo 'skomplikowany' skład i z tego względu zaczęłam ich unikać. Plus cenowo też są dość drogie, bo za malutkie opakowanie płacimy ładnych kilka złotych. Dlatego wpadłam na pomysł zrobienia swoich sucharków, z dobrej mąki, na sprawdzonych składnikach, a że ostatnio praca z ciastem drożdżowym sprawia mi dużo przyjemności, tym bardziej zabrałam się do zadania bez wahania. Do tego aioli, pyszny prowansalski sos, który dość mocno przypomina nasz majonez, jest tylko bardziej wyrazisty. Przepis sprawdził się podczas przyjęcia z okazji 40 rocznicy ślubu moich Rodziców i z tego względu, to im go dedykuję :) 💗💗💗



Składniki:

SUCHARKI

- mąka orkiszowa - 500 g
- mąka pszenna tortowa - 350 g (plus do podsypywania)
- drożdże - 50 g
- cukier - 1/2 łyżeczki
- sól morska drobna - 1 łyżeczka
- czosnek suszony - 1/2 łyżeczki
- mieszanka przypraw do pizzy - 1 op.
- mleko - 400 ml
- jajka - 2 szt.
- żółtka - 2 szt.
- masło - 100 g

SOS AIOLI

- jajka - 1 szt.
- olej rzepakowy lub z pestek winogron - 3/4 szkl.
- musztarda dijon - 1 czubata łyżeczka
- cytryna - 1 szt.
- czosnek - 2 ząbki
- sól - do smaku

Sposób przygotowania:

Masło roztapiamy w rondelku. Mleko podgrzewamy, dodajemy do niego cukier i drożdże, mieszamy aż się rozpuszczą. W misce lub na stolnicy łączymy obie mąki, sól i przyprawy. Kupując mieszankę do pizzy, zwróćcie uwagę na jej skład, żeby nie zawierała wzmacniaczy smaku. Robimy wgłębienie, dodajemy jajka, żółtka i rozpuszczone i schłodzone masło. Mieszamy łopatką lub widelcem. Powoli wlewamy nasz rozczyn z mleka i drożdży. Cały czas mieszając. Kiedy składniki się połączą, zaczynamy wyrabiać ciasto. Należy pamiętać o podsypywaniu mąką i 'namączaniu' rąk, żeby się do nich nie kleiło. Wyrobione ciasto odstawiamy do wyrośnięcia na ok. 45 min.
Wyrośnięte ciasto dzielimy na 4 lub 6 równych części, w zależności od tego jak długie bagietki chcecie uzyskać. Każdy kawałek rolujemy na kształt podłużnej, dość cienkiej bułki. Układamy na blaszce pokrytej papierem do pieczenia. Nastawiamy piekarnik na 185°C, funkcja góra dół, pieczemy przez ok. 20 min.
Gotowe bułki zostawiamy do wystygnięcia. Najlepiej na kilka godzin. Ja zostawiłam je na całą noc, a na drugi dzień, porządnym nożem do chleba, pokroiłam je w kromki grubości ok. 1 cm. Takie krążki ponownie układałam partiami na blaszce i suszyłam je w piekarniku w 150°C przez ok. 15 minut, aż były twarde i kruche i pozbawione wilgoci.
Sos aioli robi się ekspresowo, jeśli posiadacie tzw. blender żyrafę. Jeżeli nie, trzeba użyć tradycyjnej trzepaczki i po prostu ubijać aż o uzyskania emulsji, tak jak przy robieniu majonezu. Ale zakładając, że wszyscy macie blender wystarczy wszystkie składniki wrzucić do wysokiego naczynia, czosnek należy przecisnąć przez praskę i wycisnąć sok z całej jednej cytryny, uruchomić blender, poruszając nim w górę i w dół i dolewać olej partiami. Nie cienkim strumieniem, po prostu, tak ze 3, 4 chlusty oleju, po prostu nie wszystko na raz. Sos można też podawać z innym pieczywem, np. macą.
Serwujemy nasze sucharki z domowym aioli, który dodatkowo możemy aromatyzować ziołami lub np. suszonymi pomidorami. Bardzo polecam. Sos można też podawać z innym pieczywem, np. macą lub z warzywami.
© All rights reserved