2 lutego 2016

Episode 165: Karolina Dziś Serwuje - Krem z pieczarek

Krem z pieczarek

Pyszny, rozgrzewający krem z pieczarek, na bulionie z suszonych grzybów leśnych. Aromatyczna zupa, która przywołuje wspomnienia lata i wczesnej jesieni. I chociaż krążą opowieści o tym, jak to grzyby nie mają żadnych wartości odżywczych, a jedynie walory smakowe, to jest to zdecydowanie błędna informacja. Pieczarki zawierają znaczne ilości białka, błonnika, witamin i mikroelementów. Znajdziemy w niej witaminy z grupy B i D, a także fosfor, potas, żelazo i miedź. Bogata w kwas foliowy polecana jest kobietom ciężarnym i anemikom. Właśnie ze względu na duże ilości białka, może zastępować mięso i być głównym składnikiem diety każdego wegetarianina. Pieczarki przyczyniają się także do obniżenia poziomu tłuszczu we krwi, zwiększenia odporności, lepszego trawienia, a także przeciwdziała tworzeniu się toksycznych złogów w organizmie. Dłużej chyba Was zachęcać nie trzeba :)



Składniki:

- pieczarki - 1 kg
- cebula - 2 szt.
- czosnek - 4 ząbki
- śmietana 18% - 1/4 szklanki
- oliwa z oliwek - 100 ml
- estragon suszony - 1 łyżeczka
- biały pieprz - 1 łyżeczka
- sól - do smaku
- bulion grzybowy - 2 l
- jogurt naturalny gęsty - 1 kubek (do dekoracji)
- natka pietruszki - 1 pęczek (do dekoracji)

Sposób przygotowania:

Pieczarki myjemy bardzo dokładnie, nie obieramy. Kroimy na połówki i układamy w formie do pieczenia nasmarowanej oliwą lub wyłożonej papierem. Cebulę obieramy i kroimy w cząstki, dokładamy do pieczarek. Na koniec dodajemy obrany czosnek. Całość doprawiamy solą i suszonym estragonem i polewamy oliwą z oliwek. Pieczemy w 200°C w funkcji grilla przez 20 min.
Zrobienie bulionu grzybowego jest bardzo łatwe. Wystarczy do tradycyjnego bulionu warzywnego dodać suszone grzyby. Wystarczy garść. Gotujemy go wtedy przez jakiś czas, na bardzo mały ogniu, aż nabierze mocnego grzybowego aromatu.
Upieczone pieczarki przekładamy do dużego garnka, razem z sokiem, który powstał podczas grillowania. Zalewamy bulionem (razem z suszonymi grzybami) i zagotowujemy. Zdejmujemy z ognia i miksujemy na krem. Doprawiamy solą i pieprzem, możemy również dodać szczyptę lub dwie suszonego imbiru.
Ponownie stawiamy zupę na ogniu, dolewamy śmietanę, mieszamy i raz jeszcze zagotowujemy. Krem podajemy z łyżką gęstego jogurtu naturalnego, posypany natką pietruszki.
© All rights reserved