14 listopada 2016

Episode 197: Karolina Dziś Serwuje - Ratatouille

Ratatouille

Po raz kolejny zmierzyłam się z jednym ze sztandarowych dań, znanych na całym świecie. Tym razem wzięłam na warsztat francuski Ratatouille (po polsku: ratatuj). To pyszne danie, bez grama mięsa, a bardzo pożywne i aromatyczne. Danie pochodzi z Nicei, ale jest popularne w całej Prowansji. Myślę, że zachęcę Was do ratatouille tym, że to danie, mimo skomplikowanej nazwy, jest dość proste w przygotowaniu :) Może też służyć jako dodatek do mięsa, ale ja osobiście lubię je serwować jako danie główne.



Składniki:

- bakłażan - 2 szt. (lub jedna duża)
- cukinia - 2 szt.
- papryka żółta - 1 szt.
- papryka czerwona - 1 szt.
- czerwona cebula - 2 szt.
- pomidory  śliwkowe w puszce - 2 x 400 g (w sezonie świeże)
- czosnek - 4 ząbki
- czerwone wytrawne wino - 100 ml
- rozmaryn - 1 gałązka
- liść laurowy - 1 szt.
- zioła prowansalskie - 1 łyżeczka
- sól, pieprz
- cukier trzcinowy
- oliwa z oliwek
- bulion warzywny - opcjonalnie

Sposób przygotowania:

Zaczynamy od przygotowania sobie wszystkich warzyw. Wszystkie musimy porządnie umyć, dodatkowo obrać cebulę i czosnek. Papryki pozbawiamy środków i czyścimy z nasion. Dzięki użyciu pomidorów w puszce, oszczędzamy sobie czas na parzenie świeżych i obieranie ich ze skórki. Polecam natomiast świeże pomidory w sezonie.
Bakłażany i cukinie kroimy w półcentymetrowe plastry, papryki w paseczki, cebulę w piórka, a czosnek drobno siekamy. Te pierwsze, musimy oprószyć solą i pieprzem z każdej strony i podsmażyć lekko na oliwie z oliwek. Możemy to zrobić na patelni grillowej. Natomiast w dużym garnku, również na oliwie, smażymy papryki, cebulę i czosnek, do zeszklenia. Zalewamy winem. Podsmażamy chwilę i dodajemy pomidory z puszki. Po 5 minutach dodajemy również bakłażany i cukinie.
Doprawiamy liściem laurowym, gałązką rozmarynu, ziołami prowansalskimi, na koniec szczypta cukru trzcinowego, sól i pieprz do smaku. Pamiętajcie, żeby na początku posolić mniej i dopiero na koniec gotowania, po spróbowaniu, dodać ewentualnie więcej soli. Dzięki temu unikniemy przesolenia, a ta sama zasada sprawdza się niemal przy każdym daniu, zwłaszcza zupach.
Całość gotujemy na średnim ogniu przez 10 min. Jeżeli uznacie, że potrawa jest zbyt gęsta, możemy ją rozrzedzić bulionem warzywnym. Taka sytuacja może się zdarzyć, jeśli użyjemy pomidorów świeżych.
Danie serwujemy w głębokim lub płaskim talerzu, dekorujemy rozmarynem.
© All rights reserved