30 listopada 2017

Episode 223: Karolina Dziś Serwuje - Duszona kapusta na ostro

Duszona Kapusta na Ostro

Czasami warto zaufać instynktowi i iść za jego głosem w sprawach kuchni. Połączenia, które na pierwszy rzut oka wydają się szalone potrafią porządnie zaskoczyć ;) Tak właśnie powstała moja autorska duszona kapusta. Połączenie składników przynajmniej z dobrej połowy świata i zero mięsa. Danie zdecydowanie wegetariańskie, a nawet wegańskie, choć nie to było moją intencją :) Mięso lubię i cenię, ale staram się nie jeść go codziennie, a w tym daniu w ogóle go nie brakuje. Musicie koniecznie sprawdzić sami! Mój mąż był zachwycony, a zawekowane dobre 4-litrowe słoiki poszły w rodzinie w ciągu weekendu ;]



Składniki:

- kapusta biała - 1 główka
- marchewka – 2 szt.
- cebula – 1 duża szt.
- czosnek – 2 ząbki
- papryczka chilli – 1 szt. (suszona lub świeża)
- grzyby mun posiekane – 1 op.
- fasola czerwona – 2 puszki
- przecier pomidorowy (passata) – 1 l
- syrop z agawy lub miód - ok. 1 łyżka
- sok z cytryny - ok. 1 łyżka
- papryka wędzona w proszku np. Ten Smak - 1 łyżeczka
- przyprawa cygańska np. Ten Smak - 1 łyżeczka
- sól, pieprz
- olej rzepakowy - 2 łyżki

Sposób przygotowania:

Kapustę szatkujemy. Ręcznie to chwilę trwa, dlatego jeśli macie do tego odpowiedni sprzęt, będzie dużo łatwiej. 
W dużym garze podsmażamy olej. Dodajemy pokrojoną cebulę i chilli, a po chwili dorzucamy też czosnek. Marchew trzemy na tarce o dużych oczkach, dodajemy do cebuli. Pozwalamy chwilę się poddusić i wkładamy do garnka poszatkowaną kapustę. Intensywnie solimy, dzięki czemu kapusta zmięknie szybciej i puści sok. Wlewamy ok. szklanki przegotowanej wody, mieszamy i dusimy na średnim ogniu przez ok. 15 min. 
Następnie dodajemy do kapusty posiekane już grzyby mun i nieodcedzoną czerwoną fasolę. Zalewamy całość przecierem pomidorowym i znowu pozostawiamy na ok. 15 min.
Pod koniec duszenia próbujemy kapustę i doprawiamy. Żeby kapusta była intensywna i aromatyczna, używamy papryki wędzonej, która dodaje lekko mięsny zapach i smak, mieszanka przypraw cygańskich (polecam Ten Smak) oraz trochę słodyczy np. z syropu z agawy lub miodu i kwasu z soku cytryny. Smaki muszą być wyraźne i zbilansowane, jeśli kapusta wydaje się zbyt słodka, dodajcie więcej soku z cytryny. Z solą uważamy, bo przecież wcześniej soliliśmy już kapustę i oczywiście nie zapominamy o pieprzu. 
Ostrość kapusty zależy od użytej przez nas chilli, dlatego warto sprawdzić na surowo, jak ostra jest nasza papryczka. Ja lubię bardzo ostre, dlatego czasem wybieram suszoną chilli, która jest jeszcze bardziej pikantna od tej świeżej.
Po doprawieniu, zostawiamy kapustę na małym ogniu kolejne 15 min lub dłużej. Kiedy jest już mięciutka i bardzo pachnąca, można ją serwować. 
© All rights reserved