4 listopada 2019

Episode 267: Karolina Dziś Serwuje - Marynowane Grzyby

Grzyby marynowane w occie

Przepis, który Wam podaję, to nasz sprawdzony rodzinny sposób na grzyby marynowane. Moja mama robi najlepsze octowe grzyby i teraz Wy też będziecie mogli takie zrobić ;) Do marynowania nadają się właściwie wszystkie gatunki grzybów, ale my najczęściej marynujemy młode podgrzybki, maślaki czy sitaki. Jeśli komuś nie szkoda, pyszne są też marynowane prawdziwki. Z kupnych grzybów, najlepsze będą malutkie pieczarki. Grzyby marynowane są wspaniałym dodatkiem do sałatek (np. Świąteczna Sałatka z Pieczarkami), do tatara, do serów czy wędlin. Sprawdzają się też w kanapkach. Naprawdę warto mieć kilka słoiczków w zanadrzu ;)



Składniki:

- ocet - 2 szkl.
- woda - 3 szkl.
- cukier - 4 łyżki
- sól - 2 łyżeczki
- ziele angielskie
- ziarna pieprzu
- liście laurowe

Sposób przygotowania:

Grzyby po zebraniu w lesie należy oczyścić, sprawdzić czy nie są zarobaczone i oddzielić ewentualnie nóżki od łebków.  Do marynowania używamy zazwyczaj samych kapeluszy, chyba że są to malutkie grzybki, takie zostawiam w całości.

Przed zamarynowaniem, grzyby trzeba też lekko obgotować. W tym celu wrzucamy je do gotującej się wody i pozostawiamy w niej na 10 min. Następnie odcedzamy i przekładamy do słoiczków.

Słoiki muszą być wyparzone wrzątkiem, żeby można je było zawekować.

W garnku przygotowujemy naszą zalewę octową. Wlewamy 2 szklanki octu, 3 szklanki zimnej wody, wsypujemy 4 łyżki cukru, 2 łyżeczki soli, dodajemy po kilka (3-4) ziaren ziela angielskiego, pieprzu, a na koniec 2-3 liście laurowe. Taką mieszankę zagotowujemy i zalewamy nią grzyby, aż całe będą zakryte.

Jeśli zabraknie Wam zalewy, doróbcie więcej. Wszystko zależy od tego ile macie grzybów i jakiej wielkości preferujecie słoiki. Nie zalecam natomiast podwajania proporcji, bo może już nam nie wyjść tak smacznie, lepiej zrobić za każdym razem nową porcję zalewy.

Grzyby w marynacie szczelnie zamykamy w wyparzonych słoikach i odstawiamy. Tak przygotowane są dobre nawet przez kilka lat, ale lepiej zjadać je w ciągu roku, są wtedy świeże i jasne, po dłuższym czasie ciemnieją mimo, że smak nadal jest bardzo dobry. Zwróćcie tez uwagę, że niektóre gatunki grzybów robią się czarne lub różowe (np. sitaki) po obgotowaniu, to normalne i nie należy się tym przejmować.

© All rights reserved

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz