17 sierpnia 2015

Episode 133: Karolina Dziś Serwuje - Sushi

Sushi

Sushi to najbardziej znana potrawa kuchni japońskiej, na całym świecie są restauracje serwujące jego różne rodzaje. Pierwsze wzmianki o sushi w Japonii pochodzą z dokumentu Taiho-Ritsuryo (701-718 n.e.), jednak oryginalnie pochodzi ono z Azji, z obszaru dzisiejszych Chin. Na początku były to solone ryby przekładane warstwami gotowanego ryżu i pozostawiane na okres od jednego do trzech lat, aż do całkowitego sfermentowania (Nare-sushi). Zjadano tylko rybę ze świeżo ugotowanym ryżem, a sfermentowany ryż wyrzucano. Kiedy w XX wieku pojawiły się lodówki, zaczęto serwować sushi ze świeżych ryb. Sushi wcale nie oznacza dań z surowej ryby - są to dania sporządzone z zakwaszonego ryżu z dodatkiem ryb i owoców morza (mogą być surowe lub gotowane) lub innych składników (różnych warzyw, plastrów wołowiny lub omleta z jaj przyprawionego bulionem rybnym itp.). Natomiast plastry surowej ryby, do których osobno podaje się porcję ryżu to sashimi. Najpopularniejsze formy sushi to: Nigiri-sushi (ręcznie formowane porcje ryżu i plastry ryby lub inne dodatki), Oshi-sushi (sushi z Osaki - prasowane, kwadratowe porcje ryżu przykryte plastrami marynowanej lub gotowanej ryby), Maki-sushi (kawałki ryb, owoców morza i warzyw zawinięte w przyprawiony octem ryż i suszone wodorosty nori), Chirashi-sushi (przyprawiony octem ryż, na którym układa się różnorodne składniki). Ja zdecydowałam się przygotować Nigiri i Maki, bo też one najbardziej mi smakują. Korzystałam głównie z produktów, które były dostępne w Tygodniu Azjatyckim w sklepach LIDL. Świetny ryż, a do tego ocet ryżowy, arkusze wodorostów Nori, sos sojowy, marynowany imbir, a nawet chrzan Wasabi. Otrzymałam wyzwanie i je zrealizowałam! Z całkiem udanym rezultatem :) Wam też życzę odwagi i powodzenia w przygotowaniu własnego sushi!Składniki:

- ryż sushi - 500 g (np. Vitasia Japan, dostępny w sklepach LIDL)
- łosoś surowy filet - 300/350 g
- krewetki tygrysie gotowane - 250 g (muszą być oczyszczone)
- paluszki surimi - 100 g
- arkusze Nori (suszone wodorosty) - 8 szt. (np. Nori Sheets Vitasia Japan, dostępny w sklepach LIDL)
- ocet ryżowy - 1 butelka
- chrzan Wasabi - wedle uznania
- sos sojowy (np. Vitasia Japan, dostępny w sklepach LIDL)
- awokado - 1 szt.
- papryka czerwona/żółta - 1 szt. (lub po połowie czerwonej i żółtej)
- ogórek - 1 szt.
- sałata karbowana - kilka liści (ok. 5)
- czarny sezam - 1 łyżka (może być też jasny)
- imbir marynowany - 1 słoiczek

Sposób przygotowania:

Zanim zabierzemy się za robienie sushi, musimy się dobrze przygotować. Będziemy potrzebować sporo miejsca. Musimy być też zaopatrzeni w specjalną matę bambusową do zawijania Maki. Następnie przygotowujemy nasze dodatki.
Awokado, paprykę i ogórek, kroimy w paseczki nie grubsze niż 1 cm. Surimi rozpakowujemy. Łososia dokładnie myjemy i sprawdzamy czy nie zostały żadne ości. Część ryby kroimy w paski, a część w bardzo cienkie (nie więcej niż 5 mm) prostokątne plasterki.
Krewetki pozbawiamy wszelkich skorupek (jeśli nie są oczyszczone, musimy im wyciąć przewód pokarmowy, pozbawić głowy i odnóży), a następnie nacinamy od spodu, tak żeby po rozłożeniu miały kształt motyla.
Ryż gotujemy według wskazań na opakowaniu. Zazwyczaj są to proporcje 1 szklanka ryżu na 2 i pół szklanki wody, ale trzeba się upewnić dokładnie czytając etykietę. Zanim jednak zaczniemy, musimy go opłukać zimną wodą i odsączyć. Ryż wrzucamy do garnka dopiero w momencie wrzenia wody, następnie gotujemy przez 10 min. pod przykryciem, bez dodawania soli, na małym ogniu. Po wskazanym czasie, zdejmujemy ryż z ognia, nadal pod przykryciem, pozostawiamy na 15 min. Po tym czasie zaprawiamy ryż octem ryżowym lub sosem do ryżu, w proporcji 3 łyżeczki octu na 1 szklankę ryżu. Mieszamy i odstawiamy do ostygnięcia.
Na drewnianej desce układamy nasza matę bambusową, na niej kładziemy jeden arkusz Nori (chropowatą stroną do dołu). Za pomocą łopatki lub łyżki, rozkładamy na niej ryż, pozostawiając ok. 1 cm na górze i dole arkuszu. Warstwa ryżu również nie powinna przekraczać grubości 1 cm.
Aby było nam łatwiej pracować z ryżem, musimy moczyć w zimnej wodzie używane przez nas narzędzia i nasze dłonie. Wtedy ryż nie będzie się do nich przyklejał.
Na dole arkuszu, na ryżu układamy pasek łososia lub paluszki surimi z wybranymi dodatkami. Na przykład: łosoś, papryka, awokado; łosoś, ogórek, sałata; surimi, awokado, ogórek; itp. Kombinacje są dowolne tak naprawdę. Po nałożeniu składników, zawijamy sushi, za pomocą maty bambusowej. Na koniec dobrze ściskamy i gotowe. Po kilku minutach kroimy rulon na ok. 2 cm krążki i gotowe. Możemy układać nasze Maki na talerzu.

Dla lepszego efektu, możemy zrobić kilka 'odwrotnych' Maki, czyli z ryżem na wierzchu. W tym celu owijamy matę bambusową folią spożywczą. Na foli rozkładamy cienko ryż, a na nim kładziemy arkusz Nori. Na arkuszu układamy rybę z jedną z wybranych kombinacji dodatków, a następnie zawijamy tak, jak w przypadku zwykłych Maki. Mocno uciskamy, żeby ryż dobrze przylegał. Taki rulon obtaczamy w czarnym lub jasnym sezamie (może być i ten i ten) i kroimy w krążki.
Zrobienie Nigiri jest już całkiem łatwe. Zanim weźmiemy ryż do ręki, opłuczmy je zimną wodą. Bierzemy garść ryżu i formujemy w kształt przypominający kłos lub migdał. Za każdym razem, przed dotknięciem ryżu, płuczemy dłonie. Na wierzchu układamy rozciętą krewetkę lub plasterek łososia. Oczywiście jeśli macie dostęp do innych ryb, bardzo smaczne są Nigiri z surowym tuńczykiem lub rybą maślaną, jednak są one dość trudno dostępne. Te same ryby można też wykorzystać w Maki.
Sushi podajemy z sosem sojowym, chrzanem Wasabi oraz marynowanym imbirem. Serwujemy je na specjalnych wąskich talerzykach (można je znaleźć w sklepach LIDL), a powinniśmy jeść pałeczkami. Osobiście polecam wymieszanie w miseczce sosu sojowego z Wasabi i w takiej mieszance zanurzanie kawałków sushi. Każdy kawałek powinniśmy zagryźć imbirem.
                                                                                                                                    © All rights reserved